Resultat SMK Eda 15 augusti 1999
Klass 1 Anslaget: 13.30
Plac Startnr Namn Fabrikat Klubb Omg 1 Omg 2 Total Omkörn Poäng
1 30 Johan Bäcklund Yamaha Hagfors MS 0 0 0 40
2 27 Erik Finnkvist KTM Hagfors MS 1 3 4 39
3 17 Manne Dahlgren Yamaha Filipstads MC 5 0 5 38
4 2 Christoffer Larsson KTM Kils MK MC 3 5 8 37
5 19 Rasmus Widlund Yamaha Filipstads MC 6 3 9 0 36
6 28 Gustaf Aspengren Yamaha Hagfors MS 8 1 9 1 35
7 29 Sandra Nilsson Yamaha Hagfors MS 7 2 9 3 34
8 31 Simon Hurtig Yamaha Hagfors MS 5 5 10 33
9 32 Andreas Nilsson Yamaha Hagfors MS 8 10 18 32
Klass 2 Anslaget: 14.10
Plac Startnr Namn Fabrikat Klubb Omg 1 Omg 2 Total Omkörn Poäng
1 30 Sebastian Nilsson Yamaha Hagfors MS 0 0 0 0 40
2 9 Stian Sesseng Johansen Yamaha Kils MK MC 0 0 0 1 39
3 13 Lisa Bengtsson Yamaha Karlskoga/Degerfors MK 0 0 0 2 38
4 40 Tomas Brattås Yamaha SMK Eda 0 0 0 2 37
5 51 Mikael Nilsson Suzuki Trätälja MCK 1 1 2 36
6 50 Mårgan Nilsson Suzuki Trätälja MCK 4 0 4 0 35
7 8 Filip Alsterbo Suzuki Kils MK MC 3 1 4 1 34
8 18 Viktor Widlund Suzuki Filipstads MC 3 1 4 2 33
9 22 Kristian Kohlberg Yamaha Team Westom MC 2 3 5 32
10 41 Trond Halteigen Yamaha SMK Eda 2 5 7 1 31
11 4 Linus Magnusson Suzuki Kils MK MC 4 3 7 2 30
12 52 Ole Alexander Dalsjö SMK Eda 4 5 9 3 29
13 38 Kim Vidar Åsberg Yamaha SMK Eda 5 4 9 11 28
14 39 Jonas Tukun Yamaha SMK Eda 3 7 10 27
15 44 Marcus Wennersten Yamaha Trätälja MCK 5 7 12 26
16 21 Joakim Magnusson Yamaha Team Westom MC 5 12 17 25
17 23 Pontus Jansson Yamaha Team Westom MC 8 11 19 24
18 45 Adam Payne Yamaha Trätälja MCK 10 11 21 23
19 1 Pär Olofsson Suzuki Kils MK MC 10 20 30 22
Klass 3 Anslaget: 14.15
Plac Startnr Namn Fabrikat Klubb Omg 1 Omg 2 Total Omkörn Poäng
1 5 Alexander Edqvist Kawasaki Kils MK MC 0 1 1 40
2 22 Kalle Aspengren Kawasaki Hagfors MS 1 1 2 39
3 31 Johan Wikström Yamaha Kils MK MC 2 1 3 38
4 1 Tom Rydberg Kawasaki Kils MK MC 4 2 6 37
5 16 Mats Jansson Kawasaki Filipstads MC 2 7 9 36
6 6 Andreas Hämqvist Kawasaki Kils MK MC 6 7 13 35
7 17 Mattias Emilsson Kawasaki Team Westom MC 15 8 23 34
Klass 4 Totalt Anslaget: 15.45
Plac Startnr Namn Fabrikat Klubb Kval Final Poäng
1 23 Fredrik Jansson Kawasaki Hagfors MS 1 40 A 40 40
2 12 Hampus Dahlgren Yamaha Filipstads MC 2 40 A 39 39
3 21 Niklas Ala-Juoni Suzuki Hagfors MS 2 39 A 38 38
4 2 Per Christian Bakke Yamaha Kils MK MC 1 39 A 37 37
5 19 Fredrik Bengtsson Honda Team Westom MC 2 38 A 36 36
6 48 Emil Backram Kawasaki Trätälja MCK 2 36 A 35 35
7 35 Fredrik Hesböl Velta Suzuki SMK Eda 2 35 A 34 34
8 24 Jimmie Holm Kawasaki Hagfors MS 2 37 A 33 33
9 30 Mattias Wennerstrand Yamaha SMK Eda 1 36 A 32 32
10 25 David Penttinen Kawasaki Hagfors MS 1 37 A 31 31
11 26 Robin Nilsson Kawasaki Hagfors MS 1 35 A 30 30
12 16 Hans Jansson Kawasaki Filipstads MC 1 38 A 29 29
13 33 Tor Ole Slartman Suzuki SMK Eda 2 30 B 40 28
14 38 Johan Skog Svensson Kawasaki SMK Eda 2 34 B 39 27
15 44 Mattias Råbratt Yamaha Trätälja MCK 1 34 B 38 26
16 49 André Axelsen Suzuki Trätälja MCK 2 31 B 37 25
17 45 Niklas Wennersten Suzuki Trätälja MCK 1 32 B 36 24
18 42 Mikael Danielsson Yamaha Trätälja MCK 2 33 B 35 23
19 1 Jonas Westlund Suzuki Kils MK MC 2 32 B 34 22
20 34 Simen Birk Hansen Suzuki SMK Eda 1 33 B 33 21
21 39 Kasper Totland Honda SMK Eda 1 31 B 32 20
22 15 Tony Rämsten Kawasaki Filipstads MC 1 30 B 31 19
Klass 5 Totalt Anslaget: 16.15
Plac Startnr Namn Fabrikat Klubb Kval Final Poäng
1 3 Henrik Jönsson Honda Kils MK MC 2 40 A 40 40
2 22 Tor Arne Berg Honda SMK Eda 1 40 A 39 39
3 23 Martin Birk Hansen Kawasaki SMK Eda 1 39 A 38 38
4 32 Mikael Olander Honda Trätälja MCK 1 38 A 37 37
5 20 Niklas Kvarnström Kawasaki Hagfors MS 2 39 A 36 36
6 1 Tommy Björklund Yamaha Kils MK MC 1 37 A 35 35
7 24 Marius Fjeld Honda SMK Eda 2 36 A 34 34
8 35 Fredrik Wennersten Suzuki Trätälja MCK 2 38 A 33 33
9 25 Daniel Pettersson Suzuki SMK Eda 2 37 A 32 32
10 42 Johan Olofsson Suzuki Kils MK MC 1 36 A 31 31
11 19 Erik Halvardsson Kawasaki Hagfors MS 1 35 B 40 30
12 41 Marcus Ågren Yamaha Kils MK MC 2 34 B 39 29
13 26 Solvår Taugböl Kawasaki SMK Eda 2 35 B 38 28
14 37 Kim Eriksson Suzuki Kils MK MC 1 33 B 37 27
15 40 Mikaela Ågren Yamaha Kils MK MC 1 34 B 36 26
Amatörserien Anslaget: 16.45
19.55 21.36
Plac Startnr Namn Fabrikat Klubb Final 1 Varv Final 2 Varv Total
1 8 Ola Pettersson Suzuki SMK Eda 40 10 40 10 80
2 55 Tony Persson Suzuki Hagfors MS 39 10 39 10 78
3 7 Geir Slåstad Kawasaki SMK Eda 38 10 38 10 76
4 16 Mikael Karlsson SMK Eda 37 10 37 10 74
5 6 Marius Myrvang SMK Eda 35 9 36 10 71
6 53 Lars-Erik Halvarsson Suzuki Hagfors MS 34 9 35 9 69
7 4 Morgan Nygren Honda SMK Eda 36 10 33 9 69
8 22 Robert Jönsson Kawasaki Kils MK MC 31 8 34 9 65
9 29 Alf Nystedt Yamaha Kils MK MC 32 9 32 9 64
10 45 Lars Örjan Eiklid Kils MK MC 33 9 0 5 33
11 52 Christian Pettersson Kawasaki Hagfors MS 0 4 0
Tillbaka