RESULTAT FRÅN SMK EDA:s RS-TÄVLING EDAB-SPECIALEN INGÅENDE I TARMAC CUP SÖNDAGEN DEN 7:e SEPTEMBER 2003. TOTALRESULTAT TARMAC CUP.

2003-09-07

Edabspecialen

Resultatlista

Volvo Original Elit

5 startande

Plac

StartNr

Förare/CO-Driver

Klubb

Bilm./Modell

SP 1/5

SP 2/6

SP 3/7

SP 4/8

Prick

Total

Diff F/T

1

5

Daniel Bergkvist

Säffle MC

Volvo

1:40,0

0:55,5

1:15,6

1:06,4

Linus Olsson

Karlstad MC Bil

240

1:36,6

0:54,5

1:14,3

1:05,2

0:00,0

9:48,1

2

4

Christian Spiik

MK Team Westom

Volvo

1:38,0

0:55,5

1:15,0

1:06,9

0:01,8

Jörgen Spiik

MK Team Westom

242

1:39,4

0:55,5

1:13,4

1:06,2

0:00,0

9:49,9

0:01,8

3

1

Fredrik Erixon

Säffle MC

Volvo

1:40,9

0:55,1

1:16,5

1:06,5

0:07,1

Andreas Karlsson

Uddevalla KK

244

1:35,9

0:55,7

1:15,0

1:06,4

0:05,0

9:57,0

0:08,9

4

2

Ronny Nilsson

MK Team Treske

Volvo

2:07,9

0:57,6

1:18,5

1:10,7

0:47,7

Andreas Karlsson

MK Team Westom

244

1:42,5

0:56,8

1:16,0

1:09,7

0:05,0

10:44,7

0:56,6

5

3

Tomas Molander

Götene MK

Volvo

5:00,0

0:55,0

1:15,2

1:06,7

2:28,2

Kenth Andersson

Götene MK

244

1:36,0

0:55,8

1:13,3

1:05,9

0:05,0

13:12,9

3:24,8

Anmälare: Bigstens Plastindustri AB

2003-09-07

Edabspecialen

Resultatlista

Volvo Original Cup

8 startande

Plac

StartNr

Förare/CO-Driver

Klubb

Bilm./Modell

SP 1/5

SP 2/6

SP 3/7

SP 4/8

Prick

Total

Diff F/T

1

8

Anders Magnusson

SMK Eda

Volvo

1:39,5

0:54,5

1:14,7

1:09,1

Dan Hagström

SMK Eda

242

1:38,3

0:55,3

1:13,4

1:08,3

0:00,0

9:53,1

2

10

Tobias Bragd

Götene MK

Volvo

1:39,8

0:55,5

1:14,7

1:11,9

0:02,2

Joakim Lugn

Götene MK

240

1:35,7

0:55,3

1:13,7

1:08,7

0:00,0

9:55,3

0:02,2

3

12

Andreas Persson

Östmarks MFF

Volvo

1:44,5

0:56,7

1:15,3

1:09,5

0:12,5

Ola Syversen

Östmarks MFF

242 L

1:39,4

0:56,5

1:16,5

1:09,4

0:00,0

10:07,8

0:14,7

4

13

Anders Gullstrand

Karlstad MC Bil

Volvo

1:34,9

0:58,2

1:14,6

1:08,4

0:01,3

Mikael Daggert

Karlstad MC Bil

242

1:37,6

0:56,4

1:15,2

1:08,8

0:15,0

10:09,1

0:16,0

5

102

Thomas Ribbing

MK Team Treske

Volvo

1:42,3

0:57,5

1:16,3

1:11,2

0:00,9

Jonas Ås

MK Team Treske

244

1:41,9

0:56,0

1:15,2

1:09,6

0:00,0

10:10,0

0:16,9

6

7

Micke Lindh

MK Team Westom

Volvo

1:40,0

0:57,4

1:16,8

1:09,7

0:02,2

Andréas Albinsson

SMK Eda

242

1:37,6

0:57,1

1:18,2

1:10,4

0:05,0

10:12,2

0:19,1

7

11

Martin Edlund

Dals MK

Volvo

1:43,5

0:57,9

1:17,4

1:10,8

0:08,8

Mikael Kullberg

SMK Trollhättan

244

1:45,7

0:58,2

1:18,6

1:08,9

0:00,0

10:21,0

0:27,9

Anmälare: PG:s Bilservice

8

6

Anders Hovelsrud

NMK Fluberg

Volvo

2:03,0

1:05,2

1:26,6

1:19,2

1:05,5

Ola Petter Hovelsrud

NMK Fluberg

242

1:52,2

1:00,6

1:20,4

1:14,3

0:05,0

11:26,5

1:33,4

2003-09-07

Edabspecialen

Resultatlista

Grupp E

11 startande

Plac

StartNr

Förare/CO-Driver

Klubb

Bilm./Modell

SP 1/5

SP 2/6

SP 3/7

SP 4/8

Prick

Total

Diff F/T

1

26

Kent Persson

Säffle MC

VW

1:38,6

0:54,9

1:15,7

1:08,5

Kjell Persson

Årjängs MK

Golf

1:38,0

0:54,8

1:12,9

1:08,4

0:00,0

9:51,8

Anmälare: MP Maskin & Motor AB

2

24

Anders Gustavsson

Karlstad MC bil

VW

1:44,0

0:56,9

1:14,8

1:08,0

0:18,8

Henrik Malm

Säffle MC

Jetta

1:44,0

0:56,1

1:13,7

1:08,1

0:05,0

10:10,6

0:18,8

3

17

Joakim Strömberg

MK Team Westom

VW

1:44,5

0:56,5

1:16,1

1:09,4

0:04,4

Mikael Eriksson

Bengtsfors MC

Golf GT

1:41,1

0:56,9

1:15,2

1:10,3

0:05,0

10:15,0

0:23,2

4

22

Jörgen Nilsson

Kils MK Bil

Opel

1:40,7

0:57,0

1:16,6

1:08,6

0:02,9

Andreas Thelaus

Kils MK Bil

Ascona B

1:38,9

0:56,2

1:15,5

1:09,4

0:15,0

10:17,9

0:26,1

5

23

Pär-Erik Magnusson

SMK Eda

Mitsubishi

1:46,1

0:59,1

1:18,5

1:11,9

0:06,2

Dan Gustavsson

SMK Eda

Colt

1:42,4

0:57,9

1:17,6

1:10,6

0:00,0

10:24,1

0:32,3

6

25

Jan-Åke Magnusson

MK Team Westom

Opel

1:44,6

0:58,7

1:17,6

1:11,9

0:01,6

Camilla Magnusson

MK Team Westom

Ascona

1:42,7

0:57,4

1:16,2

1:11,6

0:05,0

10:25,7

0:33,9

7

20

Stefan Johansson

Säffle MC

Opel

1:45,4

0:59,3

1:18,9

1:12,4

0:00,3

Patrik Fransson

Säffle MC

Ascona

1:43,1

0:58,5

1:17,7

1:10,7

0:00,0

10:26,0

0:34,2

8

21

Kenneth Ax

Säffle MC

Volvo

1:47,1

0:58,9

1:18,9

1:12,6

0:02,6

Mikael Andersson

Säffle MC

244

1:40,1

0:59,0

1:17,7

1:14,3

0:00,0

10:28,6

0:36,8

9

19

Jukka Kovalainen

Säffle MC

Opel

1:45,9

0:59,2

1:20,1

1:11,2

0:03,9

Tommy Gull

Säffle

Ascona

1:46,5

0:58,3

1:19,3

1:12,0

0:00,0

10:32,5

0:40,7

10

14

Per Fogelberg

Molkoms MK

Opel

1:52,7

1:01,1

1:23,3

1:16,3

0:24,8

Fredrik Fogelberg

Molkoms MK

Ascona A

1:47,7

1:00,1

1:22,6

1:13,5

0:00,0

10:57,3

1:05,5

11

104

Torbjörn Danielsson

MK Team Westom

Volvo

1:52,9

1:02,5

1:23,0

1:15,7

0:06,8

Niklas Kiiveri

MK Team Westom

360

1:50,4

0:59,9

1:20,9

1:13,8

0:05,0

11:04,1

1:12,3

2003-09-07

Edabspecialen

Resultatlista

Veteran/KRB

4 startande

Plac

StartNr

Förare/CO-Driver

Klubb

Bilm./Modell

SP 1/5

SP 2/6

SP 3/7

SP 4/8

Prick

Total

Diff F/T

1

28

Göran Haag

Fryksdalens MK

Opel

1:40,3

0:56,5

1:15,1

1:07,2

Joakim Haag

Fryksdalens MK

Ascona A

1:35,7

0:54,8

1:13,8

1:06,8

0:00,0

9:50,2

2

27

Ragnar Jönsson

Forshaga MC

Opel

1:36,7

0:56,0

1:12,7

1:07,6

0:01,4

Anders Ahlberg

Forshaga MC

Ascona

1:38,4

0:57,2

1:14,1

1:08,9

0:00,0

9:51,6

0:01,4

3

105

Thomas Peterson

MK Team Westom

Saab

1:51,1

3:00,0

3:00,0

1:19,3

5:28,3

Torbjörn Persson

MK Team Treske

V4

2:11,8

1:04,0

1:27,1

1:21,6

0:05,0

15:19,9

5:29,7

29

Per-Åke Forsman

Dals MK

BMW

1:36,6

0:55,2

1:14,7

Stefanie Forsman

Dals MK

2002

Brutit

2003-09-07

Edabspecialen

Resultatlista

A Grp. H

7 startande

Plac

StartNr

Förare/CO-Driver

Klubb

Bilm./Modell

SP 1/5

SP 2/6

SP 3/7

SP 4/8

Prick

Total

Diff F/T

1

33

Håkan Johansson

Vänersborgs MK

Ford

1:32,1

0:51,1

1:09,1

1:02,7

Erik Thorén

Vänersborgs MK

RS Cosworth

1:30,6

0:51,0

1:07,0

1:01,1

0:00,0

9:04,7

2

34

Stefan Bryntesson

Årjängs MK

Toyota

1:29,5

0:51,7

1:09,1

1:01,3

0:00,4

Ronny Nilsson

Årjängs MK

Starlet

1:29,4

0:51,5

1:09,8

1:02,8

0:00,0

9:05,1

0:00,4

3

36

Johan Rylander

SMK Trollhättan

Ford

1:32,2

0:51,6

1:08,8

1:02,7

0:00,2

Jonas Remnol

SMK Trollhättan

Escort Evo

1:28,7

0:50,8

1:07,9

1:02,6

0:00,0

9:05,3

0:00,6

4

103

Holm Jacob Matheson

NMK Aurskog Høland

Ford

1:33,6

0:50,6

1:10,6

1:01,4

0:06,6

Dag Henning Nielsen

NMK Aurskog Høland

Escort BDA

1:28,7

0:49,2

1:11,2

1:01,6

0:05,0

9:11,9

0:07,2

5

37

Gunnar Bäck

Bengtsfors MC

Toyota

1:30,9

0:52,5

1:11,1

1:03,5

0:10,1

Björn Jansson

Bengtsfors MC

Starlet

1:32,6

0:52,1

1:10,8

1:03,5

0:05,0

9:22,0

0:17,3

Anmälare: Star-Lens AB

6

35

Björn Bäckström

Botkyrka MK

Toyota

1:34,5

0:53,0

1:11,0

1:05,2

0:08,4

Ulf Mäe

Botkyrka MK

Starlet Evo

1:32,5

0:53,7

1:11,4

1:04,1

0:05,0

9:30,4

0:25,7

32

Peder Økseter

NMK Elverum

Opel

Norodd Johansen

NMK Elverum

Kadett GTE

Brutit

2003-09-07

Edabspecialen

Resultatlista

B Grp. H

4 startande

Plac

StartNr

Förare/CO-Driver

Klubb

Bilm./Modell

SP 1/5

SP 2/6

SP 3/7

SP 4/8

Prick

Total

Diff F/T

1

41

Thomas Brolin

Vara MK

VW

1:32,2

0:52,3

1:10,0

1:02,3

Per-Anders Nilsson

Vara MK

Golf Mk1

1:28,6

0:51,7

1:09,2

1:05,5

0:00,0

9:11,8

2

39

Stefan Grönberg

Dals MK

Opel

1:34,6

0:53,0

1:10,4

1:04,1

0:09,4

Karl-Erik Grönberg

Dals MK

Ascona B

1:33,0

0:53,0

1:09,5

1:03,6

0:00,0

9:21,2

0:09,4

3

40

Peringe Björk

Dals MK

Ford

1:39,8

0:53,8

1:20,6

1:04,1

3:06,3

Andreas Andersson

Dals MK

Escort

2:10,6

1:25,9

2:02,0

1:50,7

0:00,0

12:27,5

3:15,7

42

Anders Bergqvist

Dals MK

Ford

1:30,1

0:51,3

1:11,2

Morgan Larsson

Dals MK

Escort Evo

Brutit

2003-09-07

Edabspecialen

Resultatlista

C Grp. H

7 startande

Plac

StartNr

Förare/CO-Driver

Klubb

Bilm./Modell

SP 1/5

SP 2/6

SP 3/7

SP 4/8

Prick

Total

Diff F/T

1

52

Dan Johannesson

Dals MK

Ford

1:34,0

0:51,4

1:13,6

1:02,6

Joakim Johannesson

Dals MK

Escort MK II

1:29,7

0:51,5

1:03,4

0:05,0

8:11,2

2

50

Ronny Nilsson

MK Ratten

Saab

1:35,0

0:54,4

1:11,5

1:04,8

0:05,1

Ove Johannesson

MK Ratten

99

1:33,0

0:52,8

1:04,8

0:00,0

8:16,3

0:05,1

3

49

Michael Rosén

Kils MK Bil

Ford

1:35,2

0:53,2

1:12,0

1:05,9

0:10,4

Jacob Andersson

Säffle MC

Escort Mk II

1:35,7

0:53,7

1:06,0

0:05,0

8:26,7

0:15,5

4

45

Anders Hellberg

Dals MK

Ford

1:41,0

0:56,5

1:17,1

1:10,6

0:21,6

Bengt Aronsson

Dals MK

Escort

1:39,1

0:55,8

1:08,2

0:00,0

8:48,3

0:37,1

5

47

Johnny Isaksson

Stenungsunds MS

Opel

1:45,5

0:58,8

1:20,7

1:16,9

0:40,6

David Mikkelsen

Stenungsunds MS

Ascona

1:45,2

1:01,0

1:15,8

0:05,0

9:28,9

1:17,7

51

Tommy Nilsson

Karlstads MC Bil

Toyota

1:35,9

0:53,7

1:10,6

1:03,8

Ingmar Aronsson

Säffle MC

Starlet

1:31,5

0:53,4

Brutit

46

Carl-Johan Nordgren

Dals MK

Opel

1:40,9

0:55,5

1:16,1

1:25,7

Maria Myhrberg

Dals MK

Ascona

Brutit

2003-09-07

Edabspecialen

Resultatlista

A / N / 4wd

3 startande

Plac

StartNr

Förare/CO-Driver

Klubb

Bilm./Modell

SP 1/5

SP 2/6

SP 3/7

SP 4/8

Prick

Total

Diff F/T

1

55

Erik Nygren

MK Team Westom

Renault

1:36,2

0:56,2

1:15,5

1:07,2

Per Österberg

MK Team Westom

Clio 16v

1:35,5

0:54,6

1:07,5

0:00,0

8:32,7

2

53

Tomas Persson

Munkfors MC

Nissan

1:40,7

0:58,0

1:16,3

1:10,6

0:30,9

Dan Wennerstrand

SMK Eda

Sunny GTI

1:49,9

0:58,2

1:09,9

0:00,0

9:03,6

0:30,9

3

54

Börje Nilsson

MK Team Westom

Toyota

1:45,5

0:58,5

1:18,8

1:10,9

0:03,0

Henrik Alfredson

SMK Eda

Starlet

1:40,9

0:56,5

1:10,5

0:05,0

9:06,6

0:33,9

 

SMK EDA HÄLSAR DEJ VÄLKOMMEN TILLBAKA !

Sidan ändrad 2003-12-13           Tillbaka         Upp